Zakup pościeli powinien być dobrze przemyślany, ponieważ od odpowiedniego wyboru zależy, czy jej użytkownicy spędzą noc komfortowo i wygodnie. Konieczne jest zastanowienie się nie tylko nad ilością elementów w zestawie pościeli, nad kolorystyką i wykończeniem, ale również nad rodzajem materiału, z jakiego została uszyta. Im bardziej naturalne są materiały wykorzystane w produkcji pościeli, tym lepiej spędza się pod nią noce.

Czym się kierować przy wyborze pościeli — materiały

Pościel ze sztucznej tkaniny powinna zostać natychmiast przez konsumenta odrzucona. Nie zapewnia ona odpowiedniej wentylacji, wobec czego skóra domownika po całej nocy jest spocona, a odpoczynek w nocy nie zapewnia odpowiedniej regeneracji. Najczęściej spotykaną tkaniną naturalną wykorzystywaną w produkcji pościeli jest bawełna. Jako tkanina oddychająca, lekka i miękka, zapewnia w nocy niespotykany komfort. Bawełna dobrze odprowadza wilgoć, dlatego fantastycznie sprawdza się latem. Z kolei zimą warto wybrać inną bawełnianą tkaninę, czyli flanelę. Pościel z flaneli jest bardzo ciepła i praktyczna, wobec czego spełni wymagania każdego użytkownika, który w chłodne miesiące chce się otulić przyjemną w dotyku tkaniną.

Alergicy powinni szczególnie zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału uszyta jest zakupiona przez nich pościel. Poszewki na kołdry i poduszki wykonane z lnu, jedwabiu lub bambusa posiadają właściwości przeciwalergiczne. Dodatkowo bambus świetnie sprawdzi się w roli pościeli dla dzieci, ponieważ poza właściwościami przeciwalergicznymi jest również bakteriobójczy i antystatyczny. 

Gdzie kupować pościel?

Pościel można znaleźć zarówno w wielkopowierzchniowych marketach, jak i w wyspecjalizowanych sklepach, zajmujących się sprzedażą pościeli, ręczników, obrusów i firan. W tych pierwszych można znaleźć szeroki wybór poszewek, w różnych rozmiarach i kolorach, natomiast nie można być pewnym ich jakości. Konsumentów kusi jednak dość niska cena, od której niższa może być wyłącznie uzyskana na portalach internetowych. W sieci wybór jest jeszcze większy, jednak klient nigdy nie ma pewności, co w rzeczywistości kupuje - czy skład pościeli zapisany w aukcji pokrywa się z tym, co jest napisane na metce. Najlepszą jakość kupowanej pościeli oraz niewątpliwą pomoc obsługi oferują przede wszystkim sklepy specjalistyczne i producenci pościeli. Pomimo ograniczonej powierzchnią sklepu oferty kolorystycznej, takie punkty sprzedaży mają w asortymencie znacznie bogatszy wybór tkanin. 

Wyjątkowym miejscem, w którym można zakupić pościel, są wszelkiego rodzaju targi, szczególnie przedświąteczne, gdzie można kupić produkty rękodzielnicze. Na takich targowiskach można porozmawiać ze sprzedawcą, który bardzo często jest jednocześnie wytwórcą kupowanej pościeli. W takim wypadku można każdego artykułu dotknąć, dowiedzieć się, z czego pościel została uszyta, jaką techniką oraz w jakim czasie. Takie wyroby rękodzielnicze są zawsze wykonane z wysokogatunkowych materiałów i z dbałością o wszystkie szczegóły, wobec czego odznaczają się najwyższą jakością dostępną na rynku.