Kompletowanie wyprawki dla niemowlaków nie należy do najłatwiejszych zadań. Wiąże się z tym wiele decyzji, które mogą zaważyć na komforcie i rozwoju dziecka. Bez wątpienia jednak jest to czynność sprawiająca wiele radości i umilająca cudowny czas w oczekiwaniu na malucha. Nieodłącznym elementem wyprawki jest komplet pościeli. Dobrze wybrany pomoże dobrze wypocząć niemowlakowi i starszemu dziecku.

Jak wybrać pościel dla noworodka?

Pościel jako element wyprawki noworodka to zbiorczo poduszki, kołdry, pierzyny, prześcieradła, poszewki, a wszystkie te elementy znajdą Państwo w naszym sklepie. Należy zwrócić uwagę na to, aby pościel pasowała do łóżeczka, wózka lub kołyski. Najczęściej spotykane rozmiary to 75x75, 90x120 i 100x135. Zakup ostatniego rozmiaru pościeli może posłużyć dziecku nawet do trzeciego roku życia. Drugim ważnym czynnikiem jest kolor pościeli - noworodkom poleca się jasne pościele ze względu na brak barwników. Dodatkowo pościel pierze się często i w wysokich temperaturach, więc nie ma ryzyka, że kolorowa pościel szybciej straci swój kolor.

Pościel powinna być pozbawiona guzików i wystających zamków. Musi być miła i przyjemna w dotyku. Dobrym wyborem jest pościel bawełniana, która jest naturalna i bardzo delikatna dla skóry dziecka. Dodatkowo bawełnę można prać w wysokich temperaturach. Nie ma jednak przeciwwskazań do zakupu pościeli satynowej - choć niektórzy twierdzą, że sprawia wrażenie zimnej. Można się również spotkać z pościelą z kory - rzadko wybiera się ją jednak na pościel dla niemowlaków, ponieważ ma nieprzyjemną fakturę i może szybko zniszczyć się w praniu.

Wypełnienie kołderki to aspekt wymagający głębszej analizy. Przede wszystkim wpływa na to, czy kołdra jest ciężka, czy lekka. Sprawia to różnicę w zależności od pory roku. Dodatkowo wypełnienie może uczulać. Może być puchowe lub z pierza, wełniane lub syntetyczne. Dwa pierwsze nie są polecane dzieciom ze skłonnościami do alergii. Wypełnienie wełniane jest lżejsze od puchowego lub z pierzem, jednak jest bardzo ciepłe. Wypełnienie syntetyczne natomiast jest antyalergiczne i lekkie.

Zestawy pościeli dla niemowląt mogą zawierać wiele elementów. Podstawowymi elementami są poszewka na kołdrę i poduszka, choć należy wspomnieć, że niemowlęta nie potrzebują poduszki do snu. Dodatkowym elementem jest pokrowiec na szczebelki - bardzo przydatny, szczególnie gdy dziecko zaczyna wstawać lub ząbkować. Inne elementy to samo wypełnienie poduszki i kołdry, prześcieradło, rożek czy też ozdobna falbanka na łóżeczko.

Pościel niemowlęcą prezentujemy tutaj: https://ewox.pl/152-posciel-dziecieca

Pościel dla starszego dziecka

Tak jak rozmiar łóżeczka powinien być kompatybilny z rozmiarem pościeli, tak można przyjąć, że pościel kupiona dla noworodka jest dobra, dopóki w łóżeczku mieści się starsze dziecko. Oczywiście pościel nie powinna być nadszarpnięta ani zębem czasu, ani zębem ząbkującego brzdąca. Gdy dziecko jest już starsze, jego pokój może ulec przemeblowaniu, a rodzice ponownie muszą stanąć przed wyborem wyposażenia. Dobór pościeli powinien w dalszym ciągu uwarunkowany być rozmiarem łóżeczka, wiekiem dziecka, ale również innymi czynnikami - jak np. alergie.

Pościel dla starszego dziecka można znaleźć tu: https://ewox.pl/152-posciel-dziecieca