Pościel do łóżeczka to zagadnienie dobrze nam znane. Jako producent pościeli do łóżeczka dla dziewczynki i chłopca sprzedawanej na Allegro, w sklepie z pościelą online i stacjonarnie - w Toruniu, dobrze odnajdujemy się w tym temacie. W naszej ofercie znajdziecie pościel do łóżeczka dla dziewczynki i chłopca w rozmiarach 120x60120x90, 135x100, 100x135. Niżej garść przydatnych przed zakupem pierwszej pościeli informacji.

Noworodek, a nawet niemowlak w swoim łóżeczko spędza bardzo dużo czasu, dlatego ważne jest, aby było ono komfortowe i bezpieczne. Oprócz funkcjonalnego stelaża i dobrej jakości materaca maluch potrzebuje także odpowiedniego zestawu, czyli kołdry i poduszki oraz pościeli do łóżeczka. Rodzice mają do wyboru zakupienie poszewek osobno lub wybranie kompletu pościeli do łóżeczka razem z wypełnieniem. Czym kierować się wybierając posłanie dla niemowlaka i jak o nie dbać? Oto krótki poradnik, który odpowie na kilku podstawowych pytań związanych z dziecięcą pościelą.

Jaka pościel dla noworodka/niemowlaka do łóżeczka?

Pościel do łóżeczka dla dziewczynki i chłopca w rozmiarach 120x60, 120x90, 135x100, 100x135 powinna składać się z prześcieradła, poszewek płaskiej poduszki i kołderki. W niektórych wariantach można dokupić pościel do łóżeczka z wypełnieniem i ochraniaczem np. w rozmiarze 100x135 na Allegro. Niektórzy eksperci zalecają, nawet aby w przypadku noworodków zrezygnować z poduszki i kłaść dziecko na płaskim materacu przykrytym jedynie prześcieradłem. Wybierając komplet pościeli do łóżeczka, należy brać pod uwagę zarówno materiał z którego wykonane jest prześcieradło i poszewki, jak i rodzaj wypełnienia, który zapewnia dziecku odpowiednią temperaturę podczas snu. Jakie materiały są najlepsze na pościel? Naturalne oraz oddychające, które zapewnią właściwą wentylację powietrza, ale również są łatwe w utrzymaniu czystości i nie niszczą się szybko. Dobrze także, aby były przyjemne w dotyku tak, aby skóra dziecka nie została podrażniona. Dobrze sprawdzi się komplet do łóżeczka z wysokogatunkowej bawełny oraz bambusu. Kupując komplet pościeli do łóżeczka z bawełny, należy wybrać zestaw z certyfikatem Oeko-Tex, który gwarantuje bezpieczeństwo materiału. 

Jaka kołdra dla niemowlaka do łóżeczka?

Kołdra dla niemowlaka nie powinna być nadmiernie gruba, a raczej przypominać kocyk. Jeśli kupujemy osobną poszewkę na kołdrę, warto zwrócić uwagę czy nie ma wystających elementów, które mogą przeszkadzać maluchowi tj. guziki czy suwak. Zapięcia powinny być schowane w taki sposób, aby nie podrażniały skóry dziecka. Kupując kołdrę z wypełnieniem, należy zwracać uwagę na materiał oraz warstwę termoizolacyjną. Najlepiej wybierać kołderki bawełniane lub bawełniano-bambusowe z antyalergicznym wypełnieniem np. w postaci silikonu.

Najpopularniejsze rozmiary pościeli do łóżeczka.

Rozmiar pościeli jest równie istotny przy dokonywaniu zakupu i powinien być dobrany do wielkości łóżeczka. Standardowe łóżeczko ma wymiary 120x60 cm, ale w sklepach znajdziemy również meble nieco większe, które są przeznaczone do dłuższego użytkowania przez dziecko np. o wymiarach 140x70 cm. Najwięcej kołderek ma rozmiar 120x90 oraz 135x100 i obie będą odpowiednie dla niemowlęcia. Możemy zdecydować się na wersję bardziej dopasowaną lub wybrać większą opcję, która może posłużyć nam dłużej. W sklepach dostępne są również kołderki o mniejszym rozmiarze przeznaczone dla noworodków, ale maluch szybko z nich wyrasta, dlatego kupując je, należy liczyć się z szybką zmianą. Poduszki, które są w zestawie pościeli do łóżeczka, mają zazwyczaj 40x50 lub 40x60 cm.

Jak często zmieniać pościel w łóżeczku?

Noworodek i niemowlę przesypia w łóżeczku większość dnia, dlatego ważne jest, aby pościel była zmieniana dość często. Kurz, roztocza, bakterie- wszystko to może chować się w komplecie pościeli. Mikroorganizmy mogą być źródłem alergii i infekcji, dlatego pranie poszewek i wypełnienia jest ważne dla zdrowia malucha. Pomijając jednak drobnoustroje, często używany zestaw pościeli do łóżeczka staje się po prostu brudny i nieświeży. Dziecko często się poci, poza tym bardzo łatwo o zaplamienie materiału spowodowane ulewaniem lub innymi przykrymi niespodziankami. W pierwszych miesiącach życia zaleca się zmieniać pościel co tydzień, po ukończeniu przez dziecko pół roku można ograniczyć to do co dwutygodniowego prania.

Jak prać pościel z łóżeczka?

Do prania zestawu pościeli z łóżeczka należy używać specjalnych detergentów przeznaczonych dla tkanin i materiałów mających styczność z dziecięcą skórą. Ważne, aby proszek do prania był hipoalergiczny i nie zawierał zbędnych, mogących podrażniać składników tj. barwniki, substancje zapachowe, fosforany i zmiękczacze. Należy regularnie prać zarówno poszewki, jak i wypełnienie, w którym również może gromadzić się kurz oraz drobnoustroje. Piorąc komplet pościeli do łóżeczka, należy kierować się zaleceniami producenta, który najlepiej wie jakie warunki będą optymalne i nie zniszczą zakupionego zestawu.

W jakiej temperaturze prać pościel z łóżeczka?

Zdecydowaną większość pościeli można prać w pralce w normalnym trybie wirowania lub na najdelikatniejszym programie. Wybierając temperaturę prania, należy wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z którego wykonana jest pościel do łóżeczka. Niektóre tkaniny wytrzymają temperaturę 60, a nawet 90 stopni i nadal będą wyglądać nienagannie, podczas gdy inne mogą ulec zniszczeniu. Wielu producentów zastrzega, że ich komplety pościeli do łóżeczka mogą być prane w maksymalnie 40 stopniach. Jeśli chodzi o wypełnienia, optymalna temperatura może być jeszcze niższa i nie przekraczać 30 stopni. Gorąca woda może być przyczyną deformacji wnętrza kołdry, dlatego warto przestrzegać zaleceń producenta.

Czy warto szyć pościel do łóżeczka?

Zakup gotowego zestawu pościeli do łóżeczka z wypełnieniem jest zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem. Można też zakupić kołdrę i poszewki osobno. Na rynku znajdziemy zarówno pościel od dużych producentów, jak i poszewki szyte ręcznie przez małe firmy, jednak jeśli chcesz własnoręcznie uszyć pościel, nic nie stoi temu na przeszkodzie. Ważne jest jednak aby została wykonana z odpowiednich i bezpiecznych materiałów, a zamknięcie było odpowiednio schowane. Samodzielne uszycie pościeli daje dużą satysfakcję i gwarantuje, że żadne dziecko nie będzie miało takiego samego kompletu pościeli do łóżeczka co twój maluch. Gdybyś zechciała kupić dobrej jakości pościel dla dzieci to możesz skorzystać z naszej oferty, która dostępna jest tutaj: https://ewox.pl/152-posciel-dziecieca.