Wybór odpowiedniej kołdry oraz pościeli, może przysporzyć nam nie lada problemów. Rozmiarówek jest bowiem wiele, a ich zróżnicowanie z każdym rokiem przybiera na sile. Wiąże się to przede wszystkim z ilością produktów napływających na rynek, a pochodzących od zagranicznych producentów. Oferują oni kołdry oraz pościele w różnych rozmiarach, które na naszym rynku mogą pełnić rolę "niestandardowych". Czy możemy jednak mówić o standardowych rozmiarach tego typu produktów? Zdecydowanie nie. Wszystko bowiem zależy od wieku użytkownika takiej kołdry, od posiadanego łóżka czy też materaca. Te kryteria należy brać pod uwagę dokonując tego wyboru, a nie kierować się pewnymi standardami, które nie są aż tak uniwersalne, jak mogłoby nam się wydawać.

Wymiary kołder oraz pościeli dla najmłodszych

Wielu rodziców decyduje się na to, aby zakupić swojemu dziecku kołderkę oraz pościel już od pierwszych chwil życia. Najmniejszy wymiar kołderki i pościeli dostępnej obecnie na rynku, to 60x120 cm. Zazwyczaj są one sprzedawane w zestawach z poduszkami o wymiarach 35x55, 40x40 bądź też 40x60 cm. Dzieci jednak szybko rosną i stają się dużo bardziej ruchliwe, dlatego z czasem potrzebują kołder oraz pościeli w większych wymiarach. Dla dzieci do 4 roku życia są dostępne jeszcze dwa warianty. Pierwszy z nich to 90x120 cm, a drugi 100x135 cm. Do takich kołder oferowane są poduszki 40x60 cm. Takie produkty bardzo dobrze sprawdzą się zarówno w średnich łóżeczkach, jak i już w nieco większych. W przypadku tej rozmiarówki wybór 100x135 cm będzie optymalnym rozwiązaniem. Przede wszystkim to rozmiar bardzo popularny w Polsce i Europie, dlatego można dopasować do takiej kołdry wiele ciekawych wzorów pościeli.

Na rynku znaleźć możemy jeszcze wiele innych rozmiarówek dla niemowlaków, które dostępne są w różnych sklepach. Zazwyczaj jednak są one na tyle niestandardowe, że pościele również można kupować jedynie w tej sieci sklepów.

Kołdry oraz pościele dla starszych dzieci i nastolatków

Starsze dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym, zazwyczaj korzystają już ze standardowych łóżek, a nie łóżeczek. To zazwyczaj wymaga również zmiany kołdry oraz pościeli. Kolejnymi popularnym rozmiarem kołder są 100x160. Pasują one przede wszystkim do łóżek posiadających jeszcze zabudowanie, chroniące dziecko przed wypadnięciem. Im jednak dziecko starsze, tym mniej potrzebuje takiej opieki. Dlatego zazwyczaj rodzice decydują się już na zakup normalnego łóżka, bez żadnych ograniczników.

Najpopularniejszym rozmiarem dla dzieci starszych i nastolatków, jest 140x200. Uznawany jest on za rozmiar standardowy, dlatego można zakupić do niego pościel praktycznie w każdym sklepie. Ten rozmiar pościeli jest dostępny między innymi pod tym linkiem: https://ewox.pl/posciel-mlodziezowa/678-posciel-londyn-nowy-york.html. Kolejno natomiast możemy zdecydować się na rozmiar 160x200, 150x200, 135x200, 140x160, 140x180. W wielu popularnych rozmiarach dostępny jest między innymi ten model pościeli: https://ewox.pl/posciel-dziecieca/698-posciel-zwierzeta-lesne.html.

Kołdry i pościele dla dorosłych — popularne rozmiary

Jeśli dorosła osoba śpi w pojedynkę, wówczas kołdra musi być dostosowana do tego, jaki ma ona materac. Wśród najpopularniejszych rozmiarów w takiej sytuacji mamy: 160x200, 180x200, 200x200, 220x200.

W przypadku gdy mamy do czynienia z łóżkiem podwójnym i dwoma osobami śpiącymi pod kołdrą, najlepiej jest zdecydować się na kołdrę o wymiarach minimum 200x200. Może być to również 220x200 a nawet i 240x220.