Pójście do przedszkola to wielkie wydarzenie, zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Poza mentalnym przygotowaniem się na ten moment nie mniej ważne jest prawidłowe skompletowanie wyprawki dla ?świeżo upieczonego? przedszkolaka. Posiadanie odpowiedniego wyposażenia to nie tylko konieczność, ale także zachęta dla dziecka do pójścia do przedszkola. Własne przybory i potrzebne rzeczy w ciekawych kolorach i kształtach, zaciekawią je i zainspirują. Dziecko potrzebuje ubrań, artykułów papierniczych i higienicznych. Może ono brać czynny udział w ich wyborze. Jakie elementy składają się na wyprawkę przedszkolaka?

Kompletowanie warto rozpocząć od garderoby. Przedszkolak powinien posiadać dodatkowe ubranie na zmianę, łącznie z bielizną. Ważne, aby było odpowiednie na daną porę roku i wygodne. Taki zapasowy zestaw może być schowany w szafce dziecka lub innym przeznaczonym na to miejscu. W niezbędniku przedszkolaka powinny znaleźć się także buty na zmianę. Obuwie to założy zaraz po przyjściu do przedszkola i będzie spędzać w nim kolejne godziny. Powinno być ono wygodne, na rzepy lub zatrzaski, z antypoślizgową podeszwą. Najlepiej zapakować je w specjalny worek na buty, którego kolor i nadruk dziecko może wybrać sobie samo, np. z ulubioną postacią z bajki. Przydatny jest także strój do zajęć sportowych (dres, koszulka i spodenki) oraz strój kąpielowy i czepek, jeśli przedszkole przewiduje zajęcia na basenie. Jeśli dziecko, jest jeszcze w takim wieku, kiedy będzie w przedszkolu leżakować, trzeba je zaopatrzyć także w piżamkę, pościel lub śpiworek - https://ewox.pl/spiworki/631-spiworek-przedszkolaka.html. Te ostatnie są bardzo praktyczne i łatwiejsze w przechowywaniu. Najmłodszym przedszkolakom, które nie nie posiadły jeszcze umiejętności samodzielnego korzystania z toalety należy spakować także pieluszki jednorazowe. W niezbędniku przedszkolaka powinny znaleźć się także przybory higieniczne, takie jak: ręcznik, mydło, chusteczki higieniczne, szczoteczka do zębów, pasta i kubeczek.

Ważną częścią wyprawki przedszkolaka, tą bardziej przez nich lubianą, są artykuły papiernicze, które maluch będzie używał w przedszkolu. Zanim wybierzemy się na tego rodzaju zakupy warto zapytać osoby pracujące w przedszkolu, co będzie przydatne, a co znajduje się na wyposażeniu placówki. Na liście najczęściej jednak znajdują się: kredki, pisaki, farbki wraz z pędzelkiem i kubkiem na wodę, plastelina, papier kolorowy, blok rysunkowy i techniczny, bibuła, klej i nożyczki, ołówek, temperówka i gumka do mazania. Większość z tych przyborów można zapakować do piórnika, które dziecko może sobie wybrać. Wreszcie wybieramy plecak do przedszkola, który spodoba się dziecku, ale będzie też praktyczny i wygodny. Może być on niewielkich rozmiarów, ale wystarczający, by pomieścić przekąski, napój czy przybory lub też ulubioną zabawkę. Najlepiej, kiedy przyszły przedszkolak sam wybierze sobie swój pierwszy plecak np. z nadrukiem ulubionego bohatera z bajki lub ulubionego zwierzątka. Bardzo dobrym pomysłem jest także dołączenie do plecaka nowej maskotki, która pomoże dziecku w oswojeniu się w nowej sytuacji.