Wyprawka przedszkolaka jest uzależniona przede wszystkim od tego, do jakiego przedszkola ma zacząć uczęszczać nasze dziecko. W każdym wymagania są nieco inne, choć mogą się one powielać. Na jakie wydatki warto się jednak przygotować?

Drzemki w przedszkolu - co jest do nich niezbędne?

W wielu przedszkolach mamy oczywiście do czynienia z drzemkami. Dzieci w wielu wypadkach nie wyobrażają sobie bez nich normalnego funkcjonowania. Czasem zdarza się tak, że przedszkole samo zapewnia poduszkę oraz pościel dla malucha, jednak to coraz rzadsze sytuacje. Należy zatem swojemu dziecku przygotować coś, w czym będzie mogło ono spać.

Alternatywą dla kołdry i poduszki, może być specjalny śpiworek. Przykładowo warto zwrócić uwagę na ten model: https://ewox.pl/spiworki/631-spiworek-przedszkolaka.html. Śpiworek pozwala dziecku na spokojne wypoczywanie w czasie leżakowania. Dziecko może się bardzo dokładnie okryć i wygodnie ułożyć. Wnętrze jest wykonane z antyalergicznych materiałów, natomiast całość produkowana jest z naturalnej bawełny. Taki śpiwór po czasie drzemki i jego rozpięciu może także pełnić rolę maty czy też kocyka. Mieści się on po złożeniu w wygodny worek, dlatego na pewno dużo łatwiej jest go przetransportować do przedszkola.

Jeśli chodzi o drzemki, to dziecko musi posiadać w przedszkolu także swoją pidżamkę. Nie zawsze musi być to faktycznie pidżama, ale przykładowo jakaś luźna koszulka i legginsy lub dres. Dziecko korzystając z drzemek uczy się samodzielności podczas przebierania, ale także tego, jak należy przygotowywać się do snu.

Jakie inne rzeczy powinny znaleźć się w wyprawce przedszkolaka?

W przedszkolu dba się oczywiście o higienę dzieci i są one uczone wielu praktycznych nawyków w tym zakresie. Dlatego dziecko powinno ze sobą nosić także szczoteczkę, do codziennej pielęgnacji zębów. Do tego również pastę oraz kubeczek, ale warto na początku skonsultować się z przedszkolem, czy faktycznie będą one niezbędne.

Każdy rodzic musi także przygotować dla swojego dziecka komplet ubrań. W ich skład powinny wchodzić spodnie, jakieś spodenki, spódnica na gumce, koszulka itp. Komplet nadający się zarówno na ciepłe, jak i na zimniejsze dni. Nie mamy bowiem pewności czy dziecko nie będzie musiało zostać przebrane, czy się nie pobrudzi itp. Każde z tych ubrań powinno być łatwe do samodzielnego założenia, jest to kwestia priorytetowa. Przedszkolak ma się bowiem sam zająć swoim ubiorem w takim zakresie, w jakim jest to dla niego do opanowania.

Niezbędnikiem są również kapcie na zmianę. Powinny być one wygodne i odpowiednio wyprofilowane. Najlepiej by dziecko wcześniej miało, chociaż kilka dni na ich rozchodzenie. Wówczas rodzic będzie miał pewność, że faktycznie nadają się one do kilkugodzinnego spędzania w nich czasu.

Oczywiście innymi rzeczami na liście przedszkolaka są także przybory plastyczne. Mowa tutaj między innymi o kredkach, mazakach, plastelinie, blokach rysunkowych, bibule, kleju itp. Warto przed pójściem dziecka do przedszkola zapytać o ich kompletną listę bezpośrednio w placówce.