Przed narodzinami dziecka, należy zapewnić mu niezbędną wyprawkę. Oczywiście jej kompletowanie powinno zacząć się z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli wszystkie rzeczy będą kupowane w ostatniej chwili, wówczas można nabyć wiele produktów zbędnych i droższych, które mogą okazać się również słabej jakości. Dlatego sporo przed narodzeniem dziecka warto zrobić sobie listę rzeczy, które należy koniecznie zakupić i które na pewno przydadzą się mamie oraz dziecku w trakcie jego kilku pierwszych miesięcy życia.

Ubrania niezbędne dla noworodka

Większość przyszłych mam rozpoczyna kompletowanie swojej wyprawki przede wszystkim od zakupu ubranek. Trzeba przyznać, że to ważny element wyprawki. Jakie ubranka powinny się jednak w niej znaleźć? Przede wszystkim istotny jest zakup śpioszków, kaftaników czy też pajacyków. Dziecko powinno posiadać ubranka na nieco gorszą pogodę, czyli przykładowo czapeczkę, cienkie rękawiczki oraz polar. Wielu rodziców, których dzieci przychodzą na świat zimą inwestuje w funkcjonalny śpiwór z kapturem oraz w sweterki. Ważnym ubiorem dla malucha są również body. Najlepiej jest zakupić takie na długi rękaw oraz na krótki.

Jakie kosmetyki musi mieć noworodek?

Noworodek to mały człowiek, który również potrzebuje kąpieli czy też pielęgnacji przy użyciu różnych kosmetyków. Dla noworodków należy kupić oliwkę, kremy przeciwko odparzeniom, mydełka. Bardzo ważne są także chusteczki nawilżające oraz pieluchy. Tutaj można oczywiście zakupić pewną ilość pieluch tetrowych oraz jednorazowych. Do pielęgnacji noworodka przyda się gumowa gruszka oraz małe nożyczki z okrągłymi końcówkami do obcinania mu paznokci. Wyprawka musi również zawierać patyczki higieniczne, waciki, miękki ręcznik kąpielowy. Do kąpieli niezbędna jest oczywiście wanienka, w przypadku tak małego dziecka warto mieć również środek do przemywania pępka oraz sól fizjologiczną.

Wózek oraz łóżeczko - najistotniejsze elementy wyprawki

Dla noworodka jego prawdziwym schronieniem są nie tylko ramiona matki, ale również i łóżeczko. To bowiem w nim dziecko spędza mnóstwo czasu, dlatego stanowi ono jeden z podstawowych elementów wyprawki. Do takiego łóżeczka należy dokupić odpowiedni materac oraz ceratkę pod prześcieradło. Oczywiście niezbędna jest również pościel dziecięca. Prócz tego warto zainwestować w rożek niemowlęcy, jeden cienki oraz jeden nieco grubszy kocyk.

Ważny jest również zakup odpowiedniego wózka. Jego podstawowym wyposażeniem jest natomiast śpiwór do wózka. Należy także zaopatrzyć się w specjalną torbę, w której można mieć wszystkie akcesoria dla dziecka pod ręką. Wózek musi koniecznie posiadać również osłonę przeciwdeszczową. Oczywiście w samochodzie niezbędny jest fotelik samochodowy. Niezwykle przydatne jest nosidełko.

Co natomiast może przydać się młodej mamie do karmienia? Przede wszystkim dobrze jest mieć ochronne wkładki do biustonosza. Bardzo przydaje się również laktator. Mama musi rozważyć, czy i kiedy kupi butelkę do mleka, smoczki do butelek oraz szczotki do ich mycia.

Wszystkie te akcesoria powinny oczywiście być zakupione rozsądnie. Warto sugerować się podczas ich zakupu nie tylko samą ceną, ale przede wszystkim jakością.