Narodziny dziecka są wielkim wydarzeniem, które o 180 stopni zmienia życie rodziców i ich dotychczasowe przyzwyczajenia. Nie sposób nie wspomnieć również o konieczności dostosowania mieszkania do potrzeb malucha. Niezależnie od tego czy dziecko będzie miało osobny pokój, czy też będzie przez pierwsze miesiące życia przebywać blisko łóżka rodziców, opiekunowie muszą przygotować kilka istotnych elementów, które są niezbędne dla dziecka.

  1. Łóżeczko, materac i pościel

Miejsce do spania jest jednym z ważniejszych akcentów. Twardy materac i solidne łóżko zapewnią maluchowi zdrowy, regenerujący sen. Niektórzy decydują się na zakup dostawki do łóżka. Jest ona dobrym rozwiązaniem, ale z uwagi na swoje niewielkie wymiary może posłużyć jedynie przez pierwsze miesiące. Jeśli chodzi o wybór wkładu pościelowe, warto sięgać po te z najlepszej półki, antyalergiczne i  ciepłe. Wkład pościelowy musi również przepuszczać powietrze i zapobiegać przegrzaniu się malucha. Bardzo modne stały się również kokony, w których można wygodnie ułożyć dziecko podczas jego snu, ale również aktywności ? w ciągu dnia. Kokon sprawia wrażenie przytulności i ograniczenia przestrzeni, do której maluchy były przyzwyczajone w łonie mamy.

  1. Kołderka, kocyk, ochraniacze

Do łóżeczka niemowlaka należy dopasować wysokiej jakości pościel. Szeroka oferta kolorów i nowoczesnego wzornictwa, pozwala na dopasowanie jej do wystroju pokoju i indywidualnych preferencji. Noworodek,  w pierwszych tygodnia życia, nie powinien jednak być przykrywany kołdrą. Z uwagi na brak wykształconych zdolności motorycznych, może nakryć buzie materiałem i stworzyć realne zagrożenie dla swojego zdrowia. Najlepszym rozwiązaniem będzie ciasne owijanie go bawełnianym, wysokiej jakości kocykiem. Takie rozwiązanie nie tylko pomaga dziecku uspokoić się i poczuć się przytulnie, ale może pozwolić na dłuższy sen ponieważ owinięcie rączek ogranicza odruch moro, który często wybudza maluchy ze snu. Jeżeli maluch śpi w łóżeczku ze szczebelkami, warto zainwestować również w specjalne ochraniacze, które zapobiegną przypadkowemu uderzenia się przez dziecko w twardą ramę łóżka. Ochraniacz, przez początkowy okres pobytu dziecku w domu powinien być jednak zdjęty. Warto go założyć, kiedy maluch zacznie być nieco bardziej mobilny. Takie rozwiązanie ma sens i jest najbezpieczniejsze.

  1. Przewijak i pokrowce

Przewijak to niezwykle pożyteczne akcesorium, które bardzo ułatwia przewijanie malucha i wykonywanie przy nim wszystkich innych czynności pielęgnacyjnych. Przewijak można umieścić bezpośrednio na łóżeczku ? na górnej jego części, ale również położyć na łóżku, podłodze, czy np. pralce. Warto pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinno się pozostawiać dziecka na przewijaku bez opieki,. Nawet jeśli nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i pełzać. Do przewijaka należy dokupić kilka specjalnych ochraniaczy z miękkiego i przyjemnego materiału. Są one nie tylko higieniczne, ale również komfortowe dla skóry dziecka.  Najlepszym materiałem na przewijak jest chłonna i przyjemna w dotyku powłoka frotte ze 100% bawełny. Jest łatwa w czyszczeniu i może być prana nawet w wysokich temperaturach.

Ochraniacz na przewijak - https://ewox.pl/akcesoria-poscielowe/100-nowy-produkt.html

  1. Kosze na akcesoria i zabawki

Znacznym ułatwieniem w organizacji przestrzeni jest właściwy system przechowywania. Wygodnym i atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem, które może pomóc uporać się z dużą ilością tetrowych pieluch, małych i dużych zabawek, klocków i brudnych ubranek są materiałowe kosze do przechowywania. Nie dość, że można je łatwo i szybko złożyć  i wyprać, to z uwagi na elastyczną, materiałową formę, zmieści się zarówno pod łóżeczkiem, w kącie pokoju i wszystkich innych możliwych miejscach. Kiedy dziecko będzie starsze, materiałowy kosz na zabawki będzie dla niego idealnym towarzyszem zabaw i pożytecznym narzędziem nauki samodzielnego sprzątania po swoich zabawach.

 W zalewie artykułów niemowlęcych łatwo stracić głowę i stracić niemałą sumę na zbędne produkty. Tak naprawdę domowa wyprawka może ograniczyć się do całkowitych podstaw. Rodzic, podążając za swoimi potrzebami, sam zweryfikuje co tak naprawdę jest mu potrzebne.